Fixní rovnátka

Léčba fixními rovnátky je nejčastější způsob ortodontické léčby. V naší ordinaci si můžete vybrat ze dvou variant, a to kovové fixní rovnátko a estetické (keramické) rovnátko.

Fixní rovnátka jsou složena ze zámků, kroužků a jednotlivých drátěných oblouků. Samotné zámečky se lepí na přední plochu zubů. Fixní rovnátka jsou vhodné pro mladistvé pacienty (teenagery) a pro dospělé pacienty bez omezení věku.
 

LÉČBA

Kovovými fixními rovnátky

Keramickými fixními rovnátky

Jak léčba probíhá?

Konzultace

Vždy první návštěvou v ordinaci je konzultace. Na objednání nepotřebujete žádná doporučení od Vašeho stomatologa. Je to seznamovací návštěva, kdy Vám lékař sdělí informace o ortodontické léčbě, o délce léčby a také o ceně léčby.

 
 

Vstupní vyšetření

Cílem této návštěvy je zhotovení otisků Vašeho chrupu, zhotovení rentgenových snímků, fotografií chrupu a obličeje, odebrání anamnézy. Také kontrolujeme stav pacientovy zubní hygieny, případně Vám doporučíme návštěvu naší dentální hygienistky.

Léčebný plán

Toto je velmi důležitá a poslední návštěva před nasazením fixního rovnátka. Detailně s Vámi probereme celý postup léčby a cenovou kalkulaci.

 
 

Léčba fixními rovnátky

Nasazení fixního rovnátka je téměř bezbolestivý zákrok, trvající asi půl hodiny. Na jednotlivé zuby se nalepí rovnátko a pokud pacient má kovové zámečky může si je ozdobit barevnými gumičkami dle vlastního výběru. Jestliže zvolil keramické rovnátko, bude vložen bílý drát a průhledné, neviditelné gumičky. Dále budete poučeni o hygieně a dostanete od nás dárek. Každý pacient obdrží dva Curaprox kartáčky a vosk zdarma.

Kontroly

Kontroly fixního rovnátka jsou co 5-6 týdnů. Je nezbytné dodržovat termíny kontrol, jinak dojde k prodloužení doby Vaší léčby. Bez kontrol a bez výměny jednotlivých oblouků se zuby nepohybují a naopak může dojít k nenávratnému poškození chrupu.

 
 

Ústní hygiena

Nezbytnou podmínkou je perfektní ústní hygiena. Zuby je nutné čistit po každém jídle, doporučuje se omezovat sladkosti a sladké pití a také tvrdá strava. Musíte i nadále chodit na půlroční preventivní kontroly k Vašemu stomatologovi.

Sejmutí fixního rovnátka

Závěr ortodontické léčby je korunován sejmutím Vašeho rovnátka. Vždy je doporučeno pokračovat ve stabilizační fázi léčby, a to retenčními snímacími rovnátky. Také se nalepí na zadní plochu předních zubů tenký drátek tzv. retainer.

 
 

Komplikace ortodontické léčby

Nejčastější komplikací je vznik odvápněných (demineralizovaných) skvrn v okolí zámků a to z důvodu špatné hygieny. Tyto skvrny jsou trvalé a nevymizí. Nedostatečná hygiena vede i k zánětu a bolestivosti dásně. Fixní aparát Vám může být předčasně sejmut, pokud nebudete dodržovat dané termíny kontrol a dostatečnou hygienu.

Také po nasazení fixního aparátu většina pacientů pociťuje mírnou bolestivost zubů. Tyto bolesti však netrvají déle než jeden týden.

Snímací rovnátka

Snímací rovnátka jsou určeny pro pacienty mladšího věku, nejčastěji od 6 do 10 let. Používají se tedy ve smíšeném chrupu a většinou slouží pouze k úpravě postavení jednotlivých řezáků a také jako předléčení před vlastní léčbou fixními rovnátky. Jak už název napovídá, dají se vyjmout z úst.

 

Proč si vybrat naši ordinaci?

Více než 3000 spokojených pacientů
Přijímáme nové pacienty
Spolupracujeme s dalšími odborníky
Zajistíme Vám dentální hygienu
Poradíme Vám s výběrem rovnátka
Naše práce je poskytována v nejlepší kvalitě
Doporučíme Vám bělení zubů
Odstraníme zubní kámen a pigmenty na zubech